ne demek nedir kimdir com

PMYO ve POMEM Müdürleri Bilgi Paylaşım-Eğitim Çalıştayı

e-Posta Yazdır PDF

Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Polis Akademisi Başkanlığı tarafından düzenlenen "PMYO ve POMEM Müdürleri Bilgi Paylaşım ve Eğitim Çalıştayı"ndaki konuşmasında, artık, suç ve suçlu ile mücadelede, terör ve teröristle mücadelede Türk polisinin hizmetinin dünya standartlarının üzerine çıktığını söyledi.Afyonkarahisar'da bir otelde düzenlenen çalıştayın, Polis Meslek Yüksekokulları'nın (PMYO) ve Polis Mesleki Eğitim Merkezleri'nin (POMEM) uygulamalarını değerlendirmek, karşılaşılan sorunların ortak akıl çerçevesinde hareket ederek çözüm yollarını belirlemek ve bilgi paylaşımı yaparak daha iyi polis yetiştirmek amacıyla yapıldığı bildirildi.

Vali Balkanlıoğlu, çalıştayın açılış konuşmasında, eskiden Türk polisinin değişik ülkelerden eğitim aldığını anımsatarak, Polis Akademisi'ndeki hocaların artık bu işin teorisini bile yapan, kriminoloji konusunda, terörle, terörizmle mücadele, kaçakçılığın men ve takibi konusunda çok büyük başarılara imza atacak kitap ve teoriler ürettiklerini belirtti. Bu hocaların sayesinde iyi polislerin aramızda olduğunu ifade eden Balkanlıoğlu, şöyle konuştu:

"Teknoloji ve bilim sürekli gelişiyor. Suç ve suçlu ile mücadelede devamlı mevzuat değişiyor, gelişen şartlara adapte olmak gerekiyor. Sorumluluk sahibi polisler gerekiyor. Kamu vicdanını yaralayan bazı görüntüler olmaması lazım. Polisin ani karar alması ve kararlarında isabetli olması çok önemli. Polisin, başarının yanı sıra güven konusunda da hızla yukarıya doğru tırmandığını görmek bizlere onur ve gurur veriyor. Artık, suç ve suçlu ile mücadelede, terör ve teröristle mücadelede Türk polisinin hizmeti, dünya standartlarının üzerine çıktı."

-"Polis, her şeyden önce insan, sonra memur, sonra da polis"-

Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Remzi Fındıklı da, eğitimin önemine vurgu yaparak, "eğitimde olmazsa olmaz" olarak gördüğü "emniyet kazandırmak, ehliyet kazandırmak ve şahsiyet kazandırmak" konularının üzerinde durdu.

Polisin amacının da aracının da insan olduğuna dikkati çeken Prof. Dr Fındıklı, polis eğitiminin amacının, iyi insan, iyi vatandaş ve iyi meslek mensubu yetiştirmek olduğunu kaydetti.

Polisin, her şeyden önce insan, sonra memur, sonra da polis olduğunu ifade eden Fındıklı, iyi polis olmanın yolunun, iyi insan olmaktan geçtiğini vurguladı.

Fındıklı, kendisinin akademide eğitmen olduğunu öğrenen emekli bir hakimle arasında geçen diyaloğu anlatarak şöyle devam etti:

"Mahalledeki emekli bir hakim komşumuz, akademide hoca olduğumu öğrenince şöyle dedi, 'Sizden bir ricam var. Talebeye iki şey öğretin. Bunlardan ilki 'lütfen' demeyi öğretin. 'Lütfen' bir nezakettir, bir zarafettir, iyi iletişimdir, insancıllıktır. Polis medeni insandır, zarif, kibar insandır, örnek insandır. Kaba saba davranan kişi değildir. İnce adamdır, medeniyetin simgesidir, siz öğrencilerinize öncelikle, suçu ne olursa olsun, karşıdakine 'lütfen' demeyi öğretin. İkincisi, biraz ağır ama talebelerinize rüşvet almamayı öğretin. Rüşvet haksızlıktır, polisin görevi ise haksızlığı önlemektir. Hakkı olmayan şeyi almaktır. Polis zulmetmeyecektir, rüşvet zulümdür.'

Allah'a şükür geçtiğimiz 26 senede gelinen aşamada, artık bu tür taleplerle karşılaşmıyoruz. Onurla ve gururla söylüyorum ki; artık, sokakta, şurada burada, 'poliste hissedilir bir değişiklik var' diyorlar. Artık eskisi gibi 'pasaport alacaksın şu kadar rüşvet', 'ehliyet alacaksın şu kadar rüşvet' diyen birisi yok. Bunlar tarihe karıştı."

Afyonkarahisar'da 3 gün sürecek olan çalıştaya, Afyonkarahisar Emniyet Müdürü İsmail Türkmenli, AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakkı Yazıcı, Polis Akademisi Başkan Yardımcıları, PMYO ile POMEM müdürleri katıldı.Son Güncelleme ( Pazar, 25 Kasım 2012 21:20 )