ne demek nedir kimdir com

PMYO Aday Tanıma Formu Nasıl Doldurulur?

e-Posta Yazdır PDF

Her ne kadar zorluklarla dolu bir meslek olsa da bir çok kişinin hayalidir polis olmak. Burada PMYO aday tanıma formu nasıl doldurulur ve formu doldururken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? bunlardan bahsedilecektir.

Başvuru formu adayın kendi el yazısı ile koyu tükenmez kalemle doldurulması zorunlu. Kalem rengini soracak olursanız; siyah pilot kalemle doldurmanız bizim tarafımızdan tavsiye edilmektedir.

-Adımız ve soyadımızı yazıyoruz.

Şu şekilde yazmanızda fayda var. ÖRN. Hilmi GÜNGÖR Yani adınızı küçük harfle soyadınızı büyük harfle yazınız. Bunu yazdığınız zaman mülakat komisyonu tarafından bu yazım ilgi çekecek ve yazım kurallarına uygun olduğu değerlendirilecektir.

-Doğum tarihimizi Gün / Ay / Yıl olarak yazıyoruz. ÖRN. 01/05/1993

-Medeni halimizi yazıyoruz. Evli iseniz EVLİ; Bekar iseniz BEKAR yazınız.

-Bunun ardından sizinde formda gördüğünüz gibi sorular başlıyor. İlk sorumuzla başlıyoruz.

1.PMYO Sınavına Daha Önce BAŞVURDUNUZ MU?
EVET……………………………………………………….Yılında/Yıllarında BAŞVURDUM.

Daha önce PMYO sınavına başvuruda bulunduysanız bu bölümü doldurunuz. Aksi halde daha önce bulunmadıysanız bu bölümü boş bırakınız. Ancak formun en üstünde eksiksiz olarak doldurunuz diyor. Burada biraz saçmalık olmuş daha önceden PMYO sınavına başvuruda bulunmamış kişiler bu bölümü boş bıraksınlar yada çizgi çeksinler.

2.Hobileriniz nelerdir?
Bu bölümde ise hobilerinizi yazabilirsiniz. ÖRN. Kitap okumak, Web Siteme Makale Yazmak, Polis Olmak İsteyenlere Yardımcı Olmak, Bilgisayar Programlama vb.

3.Neden polis olmak istiyorsunuz?
Bu formun en can alıcı sorularından biriside budur. Arkadaşlar herkes kendi istediği gibi doldurmalıdır. Ama yinede ben size örnek bir şeyler yazacağım. Benden uyarması bu bölüme sakın -Polislik Maaşları güzel o yüzden bu mesleği seçtim- gibi şeyler yazmayın. ÖRN. Polisolmakistiyorum.Com isimli web sitesi ve yazılı – görsel basından takip ettiğim kadarıyla Polislik Mesleği zor bir meslek. Bu meslek ancak gönülden istemek ve özverili davranmakla yapılabilir. Bu nedenle gerekli özveri ve istek bende mevcut. Devletin vitrininde – onun kuvvetinde bulunarak POLİS OLMAK İSTİYORUM. yazabilirsiniz.

4.Polislik mesleğinin beğendiğiniz yönleri nelerdir?
Polislik mesleğinin aslında dışardan bakınca beğendiğiniz yönleri çok olabilir ama birde içindekine sormak gerek. :)Neyse Örnekleyelim. ÖRN. Şuanda Polislik Mesleğinin içinde olmadığımdan dolayı içinden bakış açısı geliştiremiyorum ancak dışardan baktığımda; polislik mesleği gerek üniformasıyla gerekse vatandaşa yaklaşımıyla oldukça beğendiğim ve küçüklükten buyana hayalini kurduğum bir meslek. En çok üniformasını ve vatandaşla olan ilişkilerini seviyorum.

5.Eğer Polis olursanız bu meslekteki hedefleriniz nelerdir?
Polislik mesleğindeki hedefleriniz arasında kesinlikle insan hakları kelimesini kullanınız. ÖRN. Kamu düzeni, barış ve güvenliği bozmak isteyenleri caydırmak, bozanları gerekli tüm delilleri ile hızlı yakalamak, insan hakları çerçevesinde vatanıma milletime hizmet vermek; tüm bunların sonucunda ödül almak ve girdiğim sınavlarla Emniyet Teşkilatı içerisinde yükselmek hedeflerim arasında.

6.Çevrenizde sizi nasıl tanırlar?
Bu soruya örnek vereceğiniz kişiler çok önemli. Yani demeyin ki Kahveci Malik Dayı beni çok iyi tanır. Geçen ay okey de yenildiydim borçlandım borcumu hemen ödedim. Hemen örnek verelim. ÖRN. Gerek mezun olduğum lise öğretmenlerim gerekse dershanedeki öğretmenlerim beni dürüst, sevecen ve çalışkan olarak tanımlarlar. Zaten polis olmamı onlar istediler.

7.Sizce dürüst ve güvenilir olmayan biri Polis olabilir mi, neden?
Burada polisin ne iş yaptığını bilmek önem kazanıyor. Buraya yazacağınız cevaba örnek vermek gerekirse; ÖRN. Bence dürüt ve güvenilir olmayan birisi asla polis olamaz. Çünkü Kamu Güvenliği görevini ifa eden bir kişinin dürüst ve güvenilir olmaması ülkenin düzenini ve güvenliğini temelden sarsar.

8.Bugüne kadar hiç ameliyat oldunuz mu?
Bugüne kadar ameliyat olduysanız evet seçeneğini seçiniz ve aşağıda bulunan bölüme nerenizden ameliyat olduğunuzu yazınız. Sizinde bildiğiniz gibi bazı ameliyatlar sizin polis olmanıza engeldir. Hangi ameliyatların sizin polis olmanıza engel olduğunu e-kitabımızda anlattık. E-kitabımızı satın alarak sağlık şartları bölümüne bakabilirsiniz

9.Lens veya gözlük kullanıyor musunuz?
Lens veya gözlük kullanıyorsanız evet seçeneğini seçiniz ve sorunun altındaki bölüme gözünüzün numarasını yazınız. Burada önemli olar gözlük veya lens kullandığınız değil göz numaranızdır. Sizinde bildiğiniz gibi ve bizimde e-kitabımızda anlattığımız gibi göz numaranızın 1.00 geçmemesi gerekmektedir. Detaylı bilgiyi e-kitabımızda bulabilirsiniz. Lütfen aşağıya soru şeklinde yazmayınız e-kitabımızı alarak çalışınız.

10.Aileniz veya birinci derece akrabalarınız arasında psikolojik bir rahatsızlık yaşayan var mı, varsa yakınlık derecesini yazınız?
Bu soruda ailenizin psikolojik rahatsızlığı üzerinden genetik olarak sizinde psikolojik olarak etkilenip etkilenmedği tespit edilmeye çalışılıyor. Detaylı bilgi e-kitabımızın sağlık şartları bölümünde mevcuttur.

11.Tırnak yeme alışkanlığınız var mıdır?
Tırnak yeme alışkanlığı sizinde bildiğiniz gibi stresten kaynaklanan bir hastalık. Varsa belirtiniz nitekim mülakat komisyonundaki doktor tırnaklarınıza da bakacaktır.

12.Daha önceden vücudunuzun herhangi bir yeri yandı mı?
Vücudunuzda daha önce yanık izi olabilir. Var ise var deyip yanık yeri ilgili bölüme yazınız.

13.Vücudunuzun görünür herhangi bir yerinde belirgin bir iz var mıdır?
Daha önceden vücudunuzda cam kesiği, çeşitli yara izi olabilir bunu bu bölüme yazabilirsiniz. Ayrıca lütfen aşı izlerini bu bölüme yazmayınız.

14.Bugüne kadar cildinizin bir yerine dövme yaptırdınız mı?
Vücudunuzun herhangi bir yerine daha önce dövme yaptırdıysanız bu bölüme yazmanız gerekmektedir. Kalıcı dövmeniz varsa sitemizde de daha önce haber yaptığımız gibi elenme sebebidir. Yani kalıcı dövmeniz varsa mülakat komisyonunca elenirsiniz.

15.Kırık veya eksik dişiniz var mı?
Kırık veya eksik diş sayısına göre eleme yapılmaktadır. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için lütfen e-kitabımızın sağlık şartları bölümüne bakınız.

16.Sürekli kullandığınız ilaç var mı?
Sürekli kullandığınız ilaç varsa bu bölüme yazınız. Kronik rahatsızlıklardan dolayı sürekli ilaç kullanmak zorunda kalan adaylar lütfen e-kitabımızın sağlık şartları bölümüne baksınlar.

17.Sara (epilepsi) hastası mısınız?
Bu tür bir hastalığınız varsa evet kutucuğunu işaretleyiniz. Ayrıca bu hastalığın elenme sebebi olup olmadığına e-kitabımızdan bakabilirsiniz. (Sağlık Şartları)

18.Bugüne kadar sağlığınızla ilgili yukarıdaki sorularda belirttikleriniz dışında ameliyat, düzenli ilaç kullanma, cihaz kullanma, hastanede yatma, trafik kazası, bulaşıcı hastalık ve benzeri durumları içeren sağlık öz geçmişinizi buraya özetleyiniz.

Yukarıda belirtilen unsurlar başınıza geldiyse lütfen bu bölüme özet olarak yazınız. Başınıza gelmediyse boş bırakınız.

Daha sonrasında formun en alt kısmına başvuruda bulunduğun tarihi atınız ve imzalayınız. Sizinde gördüğünüz gibi form iki sayfa iki sayfasını da doldurunuz ve imzalayınız. Formu doldurma işlemi burada bitti.

2015 PMYO GİRİŞ SINAVI ADAY TANIMA FORMUNU DOLDURURKEN NELERE DİKKAT ETMEM GEREKİR?

Bu formu doldurarak 2015 PMYO sınavına müracaat etmek isteyen adaylar kesinlikle bilgilerin doğruluğuna dikkat etsinler. Yalan beyanda bulunmasınlar özellikle de sağlık şartları kısmıyla ilgili. Muhtemelen siz mülakatlara girdiğinizde bu form mülakat komisyonunun önünde olacak ve buna göre size soru soracaklar. Size tavsiyem doldurduktan sonra bir fotokopide siz alın ki mülakatlara girdiğinizde yazdıklarınızla çelişmeyecek cümleler kurun.