ne demek nedir kimdir com

PMYO Yaş Şartları

e-Posta Yazdır PDF

Değiştirilen PMYO yönetmeliğine göre askerlik yapan veya yapmayan ayrımı kaldırılarak tüm adayların sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 26 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir.

Eski yönetmelikte askerliğini yapmayanlar için ekim ayı itibariyle 24 yaş iken askerliğini yapanlardan 26 yaş sınırı aranıyordu.


Yeni Yönetmelik
e) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak,”


Eski Yönetmelik
e) Sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla askerliğini yapmayan erkekler ile bayan adaylar için 18 yaşını tamamlamış ve 24 yaşından gün almamış olmak, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için ise 26 yaşından gün almamış olmak (18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmeleri dikkate alınmaz ve geçerli sayılmaz.).


2015 PMYO Yaş Şartları Yeni Yönetmeliğe Göre:
Bayan, erkek veya askerliğini yapan ayrımı tamamen kaldırılmıştır. Buna Göre;
01 Ekim 1997 tarihlerinden sonra doğanlar 18 yaşını tamamlamadığı için başvuramaz. Sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak şartını taşıyanlarda başvurabilir.