Anasayfa POLİS HABER Teröristler karakola saldırdı: 2 polis ağır yaralandı

Polislik Sınavı, Polislik, Polis Haber, POMEM, PMYO, Komiserlik

28
Mayıs
2017

ne demek nedir kimdir com

Teröristler karakola saldırdı: 2 polis ağır yaralandı

Hatay'ın Erzin ilçesinde, bölücü terör örgütü tarafından ilçe emniyet müdürlüğü ve kaymakam lojmanı önündeki polis noktalarına eş zamanlı saldırı düzenlendi. 2 polis ağır yaralandı.Olay, saat 23.30 sıralarında meydana geldi. Erzin İlçe Emniyet Müdürlüğü ve kaymakamlık lojmanı önüne gelen iki grup terörist, aynı anda uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Güvenlik güçlerinin karşılık vermesi üzerine saldırganlar geldikleri araçlarla olay yerinden kaçtı. Teröristlerin yanlarında getirdikleri roketatarları ateşleyemeden kaçtıkları belirlendi. Saldırı sonucu İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli 2 polis ağır yaralandı.

Yaralanan polis memurları Yusuf Özbek ve Zafer Akkuş, ilk olarak Erzin Devlet Hastanesi'ne, ardından da Osmaniye Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Özbek ve Akkuş'un durumlarının iyi olduğu bildirildi.

Hatay genelindeki yol kontrolleri ve güvenlik önlemleri artırıldı.

Teröristlerden biri ele geçirildi

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Erzin ilçesinde 2 polis memurunun hafif şekilde yaralandığı saldırının ardından, çıkan çatışmada yaralanan bir teröristin, kan izlerinin takibi sonucu arazide ele geçirildiğini bildirdi.

Vali Lekesiz, Erzin Hükümet Konağı'nda yaptığı basın açıklamasında, terör saldırısının ardından gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında gerek polis özel harekat kuvvetlerinin, gerekse jandarma ekiplerinin derhal kan izlerini takibi sonucu arama faaliyetleri neticesinde olumlu sonuçlar alındığını kaydetti.

Bu kapsamda bir teröristin arazide yaralı olarak ele geçirildiğini belirten Lekesiz, teröristin kendisi gibi en az 2 yaralı olduğunu ve yakın bölgede arazide bulunabileceklerini söylediğini aktardı.

Vali Lekesiz, bölgedeki arama çalışmaları ve operasyonların sürdüğünü ifade etti.

Bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Erzin ilçesinde iki araç tarafından İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Kaymakamlık lojmanlarına silahlı saldırı gerçekleştirildiğini, 2 polisin yaralandığını bildirdi.

Valisi Lekesiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk saldırının Kaymakamlık lojmanlarına yapıldığını ve nöbet tutan polisler tarafından hemen karşılık verilmesi üzerine saldırganların kaçtığını belirtti.

Olay yerinde yapılan incelemede bir adet patlamamış RPG roket atar mermisi bulunduğunu ifade eden Lekesiz, ikinci saldırının ise İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne yaklaşan şüpheli bir aracı fark eden polislerin aracı durdurmak istemesi üzerine gerçekleştiği bilgisini aldıklarını kaydetti.

Araçtan silahla ateş açılması sonucu bir polis memurunun omuzundan, diğer polis memurunun da ayağından yaralandıklarını belirten Lekesiz, İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde gerçekleşen saldırıda bölgede sivil vatandaşların olmasından dolayı polislerin karşılık veremediklerini söyledi.

Lekesiz, saldırıda kullanılan bir aracın ilçe merkezinde terk edilmiş vaziyette bulunduğunu ve içerisinde yapılan aramada, 2 adet el bombası ve kan izlerine rastlandığını kaydetti.

Saldırganların yakalanması için Hatay Emniyet Müdürülüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğü ekipleri ve jandarmanın bölgede geniş çaplı operasyon başlattıklarını vurgulayan Lekesiz, saldırıda yaralanan iki polisin sağlık durumlarının iyi olduğunu, Osmaniye Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındığını söyledi.

Teröristler yaralı olarak kaçmış

Hatay Valiliği, Erzin'de iki polis memurunun yaralandığı saldırıdan sonra kayıplara karışan teröristlerin yaralı olarak kaçtıklarını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, "Saat 23.50 sıralarında Hatay'ın Erzin ilçe merkezinde güvenlik kuvvetleri tarafından bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik icra edilen arama sırasında şüphelenilerek durdurulmak istenen araçtan açılan ateş üzerine çıkan çatışmada iki polis memuru hafif şekilde yaralandı. Yapılan arama tarama sonucunda bahsi geçen araç terkedilmiş vaziyette bulunmuştur. Araçta yapılan incelemede iki el bombası ve bir adet telsiz bulunmuştur. Araçtaki kan izlerinden teröristlerin yaralandıkları değerlendirilmektedir" denildi.

Açıklamada, "Aynı saatte Kaymakamlık lojmanına gasp ettikleri değerlendirilen araç ile bölücü terör örgütü mensupları tarafından ateş açılmıştır. Kaymakamlık lojmanını koruyan polis memurlarının karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada teröristler ellerindeki roketatarı ateşleyemeden kaçmak zorunda kalmışlardır. Görevli polis memurları iki teröristi vurduklarını belirtmişlerdir. Gerek polis özel harekât birimleri gerekse jandarma özel birlikleri tarafından derhal kan izlerinin takibi suretiyle arama tarama faaliyetleri ve operasyonlar başlatılmıştır" ifadeleri yer aldı.Teröristlerin kaçarken bıraktıkları araçta bomba bulundu iddiası

Hatay'ın Erzin ilçesinde, emniyet binası ile kaymakamlık lojmanlarına saldıran teröristlerin kaçarken bıraktıkları araçta 65 kilogramlık bomba bulunduğu iddia edildi.

Erzin'de dün saat 23.50 sıralarında bölücü terör örgütü tarafından ilçe emniyet müdürlüğü ve kaymakam lojmanı önündeki polis noktalarına eş zamanlı saldırı düzenlendi. Yaralanan polis memurları Yusuf Özbek ve Zafer Akkuş, ilk olarak Erzin Devlet Hastanesi'ne, ardından da Osmaniye Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Özbek ve Akkuş'un durumlarının iyi olduğu bildirildi.

İddiaya göre, güvenlik güçlerinin karşılık vermesi üzerine kaçan teröristlerin kaymakamlık binası önünde bıraktıkları araçta 65 kilogram amonyum nitrat, 1 buçuk kilogram C-4 patlayıcı ve telsiz düzeği bulundu. Kaçan teröristlerin yakalanması için başlatılan operasyonlar sürüyor.