Anasayfa POLİS HABER Kalabalığı sakinleştirmek için çatıya çıkan polis düşerek şehit oldu

Polislik Sınavı, Polislik, Polis Haber, POMEM, PMYO, Komiserlik

27
Nisan
2017

ne demek nedir kimdir com

Kalabalığı sakinleştirmek için çatıya çıkan polis düşerek şehit oldu

Kalabalığı sakinleştirmek için çatıya çıkan polis düşerek şehit oldu

İstanbul’da Ümraniye’de bir polis, HDP ilçe bürosunu basmak isteyen kalabalığı ikna etmek için çatısına çıktığı binadan düşerek şehit oldu. Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada polisin, 2 kişiyi indirmek için HDP binasının terasına çıktığı belirtildi.

Edinilen bilgiye göre, son günlerde yaşanan terör olaylarına tepki gösteren bir grup öğle saatlerinde HDP Ümraniye ilçe binasını basmak istedi.

HDP ilçe binası önünde önlem alan polis ekipleri öfkeli kalabalığı ikna etmeye çalıştı. Bu sırada Ümraniye İlçe Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Büroda görevli polis memuru Numan Şerif Datlı, kalabalığı ikna etmek için binanın çatı kısmına çıktı. Kalabalığa seslenmeye çalışan Datlı, dengesini kaybederek aşağıya düştü. Hastaneye kaldırılan Datlı, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit düştü.


İstanbul Emniyetinden açıklama

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden Ümraniye HDP İlçe bürosundaki protestoculara müdahale etmek isterken şehit düşen polise ilişkin bir açıklama yapıldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden Ümraniye’de şehit düşen polis memuruna ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, “18.12.2016 günü saat 14.05 sıralarında Ümraniye HDP İlçe Başkanlığının bulunduğu binanın terasına çıkarak terör olaylarını protesto etmekte olan iki şahsı indirmek amacıyla binanın terasına çıkan polis memuru Numan Şeref Datlı’nın basmış olduğu tentenin kırılması sonucu havalandırma boşluğundan düşerek şehit olmuştur” denildi.

Binanın terasına çıkan iki şahsın yakalandığı aktarılan açıklamada, olaya ilişkin soruşturma başlatıldığı bildirildi.

 

***

 

İstanbul Ümraniye'de, terör saldırılarını protesto için HDP ilçe binasına giren eylemcileri çıkarmak isterken binanın çatısından düşerek şehit olan polis memuru Numan Şeref Datlı'nın naaşı Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verildi.

Terör saldırılarını protesto için Ümraniye HDP ilçe binasının terasına çıkan 2 kişiyi indirmek isterken havalandırma boşluğundan düşerek şehit olan polis memuru Numan Şeref Datlı (42), Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün de katılımıyla düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Ümraniye Güvenlik Büro Amirliği'nde görev yapan evli ve 3 çocuk babası 21 yıllık polis memuru Datlı'nın Türk bayrağına sarılı naaşı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü cenaze nakil aracı ile Ümraniye Altınşehir Mahallesi'ndeki evine getirildi.


İSTANBUL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ'NDE TÖREN


Şehit polis memuru Datlı'nın cenazesi, evinin önünde helallik alınmasının ve dua okunmasının ardından Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Helallik alınması sırasında Datlı'nın eşi ve yakınlarının gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

 

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki törene, şehit polis Datlı'nın ailesi ile İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve meslektaşları katıldı.

Datlı'nın Türk bayrağına sarılı naaşının tören alanına getirilmesinin ardından saygı duruşunda bulunuldu.

İstanbul Emniyet Müdürü Çalışkan, törende yaptığı konuşmada, "Gerektiğinde sevdiklerinden ayrı kalabileceğini, hatta bu uğurda canını vereceğini bilerek bu şerefli üniformayı giymiş şehitlerin, günü geldiğinde en çetin mücadelelere gözünü kırpmadan girdiğine bir kez daha şahit olduk" dedi.

Polis olmanın fedakarlık istediğini vurgulayan Çalışkan, "Gün gelecek her nefis ölümle buluşacak, bundan şüphe yok. Ancak önemli olan ardımızdan Numan kardeşimiz ve onunla beraber hakka yürüyen diğer şehitlerimiz gibi aziz hatıralar bırakabilmek, bu dünyanın hakkını onlar gibi verebilmek. Bu vesileyle Allah rızası için devletimin ve milletimin bekası için canlarından vazgeçen tüm şehitlerimize yüce Allah'tan rahmet, şehidimizin ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun, vatan sağ olsun" ifadelerini kullandı.

İstanbul İl Müftü Yardımcısı Vehap Kapıcıoğlu'nun dua ettirmesinin ardından şehit polisin tabutu tören mangası tarafından omuzlara alınarak cenaze aracına taşındı.


EDİRNEKAPI ŞEHİTLİĞİ'NDE TOPRAĞA VERİLDİ


Datlı'nın Türk bayrağına sarılı naaşı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki törenin ardından, cenaze nakil aracıyla Fatih Camisi'ne getirildi.

 


Buradaki törene, şehit polis memuru Numan Şeref Datlı'nın ailesi ve yakınları, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile meslektaşları katıldı. Törende taziyeleri, şehit polis memurunun babası Hüseyin Datlı kabul etti.


İkindi vakti cenaze namazını kıldıran İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran'ın dua ettirmesinin ardından şehit polisin tabutu tören mangası tarafından omuzlara alınarak cenaze aracına taşındı.

Bu esnada bazı vatandaşlar tekbir getirdi, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganı attı.

Şehit polis memuru Datlı'nın naaşı, Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verildi.Diğer Başlıklar...