Anasayfa Haberler Kadın polis adayları için boy şartı değişiyor

Polislik Sınavı, Polislik, Polis Haber, POMEM, PMYO, Komiserlik

27
Nisan
2017

ne demek nedir kimdir com

Kadın polis adayları için boy şartı değişiyor

e-Posta

Emniyet Genel Müdürlüğü, Polis Meslek Yüksek Okulları (PMYO) ile Polis Meslek Eğitim Merkezleri’nin (POMEM) Sağlık Şartları Yönetmeliği’nde değişiklik yapmayı planlıyor.

Yapılacak değişiklik sırasında, polisliğe alınacak kadınlarda boy şartının 1.65’ten 1.63’e düşürülmesi planlanıyor. Erkekler yönünden bir değişiklik planlanmıyor.

Düztaban adaylara müjde

Yeni düzenleme sırasında düztaban olduğu için polis olamayanlara da müjde var.

Lazerle göz müdahelesi geçirenler de polis olacak

Ayrıca yönetmeliğin göz hastalıkları bölümündeki, “Göze ait hiçbir operasyon ve lazer müdahalesi geçirmemiş olacaktır” maddesi de değiştirilecek. Lazerle göz operasyonu eleme sebepleriarasından çıkartılacak. Lazerle göz ameliyatı olan adaylar mesleğe alınacak.

***

Emniyetten polis olmak isteyenlere müjdeli haber. Lazerle gözünü çizdirenler ile düztaban olan adaylar da polis olabilecek
Emniyet Genel Müdürlüğü, binlerce gencin umudu olan polislikte bazı kriterleri gözden geçirecek. Emniyet Polis Meslek Yüksek Okulları ile Polis Meslek Eğitim Merkezleri'nin Sağlık Şartları Yönetmeliği'nde değişiklik yapılması için çalışma başlattı. Yeni düzenleme ile "düztaban" olan adayların polis olmasının önü açılacak. Lazerle göz ameliyatı eleme sebebi olmayacak. Üniversite mezunlarının girebildiği ve 6 ay eğitim aldıktan sonra teşkilata girdiği polis eğitim merkezleri seçmelerine 38 bin kişi başvurdu. 2 bin 800 kişi merkezlere kabul edildi. Polis adaylarının en çok elenme sebepleri de belli oldu. Kadın adayların çoğunluğu boy şartı olan 1.65 cm'nin altında kalarak elendi. Erkekler ise aşırı kilo nedeniyle elemelerden geçemedi. Bu iki nedenin dışında titreme, vücutta belirgin izler, soruyu anlayamama, kellik en çok eleme sebebi oldu. Emniyetin bu nedenle kadın adaylarda aranan boy şartının 1.65'den 1.63'e düşürülmesi planlandı. Erkek adaylarda aranan 1.67 boy standardı aynı kalacak.

POLİSİN TEMEL ÖZELLİKLERİ
Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğü meslek standartları kapsamında genel hizmet polisinin sahip olması gereken bilgi, beceri, tutum ve davranışları tek tek belirledi. Türk polisinin temel yetkinlikleri şöyle sıralandı: Soğukkanlı, güler yüzlü, detaylara özen gösteren, kararlı, etkili ve güzel konuşan, enerjik, esnek çalışmaya yatkın, misafirperver, iyi niyetli, sır saklayan, sabırlı, araştırmacı, sempatik, temiz, araç, gereç ve malzeme kullanımında özenlil, insan ilişkilerinde duyarlı, çalışkan, dürüst, meslek ahlakına sahip, titiz, yeniliklere açık, planlı ve organize, kaliteye dikkat eden, çalışma prensiplerine uyan, sorumluluk sahibi, iş güvenliğine dikkat eden, zamanı iyi kullannan, disiplinli, şüpheci, tarafsız, nazik, kibar, kendinden emin, ciddi.