Anasayfa Haberler 15 Bin Polis Alımı Tasarısı Mecliste

Polislik Sınavı, Polislik, Polis Haber, POMEM, PMYO, Komiserlik

28
Mayıs
2017

ne demek nedir kimdir com

15 Bin Polis Alımı Tasarısı Mecliste

e-Posta

15 Bin Polis Kadrosu İhdasına ilişkin kanun tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderildi.

15 Bin Polis Kadrosu İhdasına ilişkin kanun tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderildi.  15 Bin polis kadrosu ihdası Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu ve Bakanların imzası ile Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderildi. Türkiye Büyük Millet Meclisine Başbakanın ve Bakanların imzası ile gönderilen kanun tasarısında Emniyet Genel Müdürlüğü Taşra Teşkilatı bünyesinde çalıştırılacak 3 - 9 derece arasında ki 15 bin polis kadrosu ihdas edilmesi öngörülüyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisine Başbakanın ve Bakanların imzası ile gönderilen kanun tasarısında 15 bin polis memuru ihdası yapmanın sebebi şöyle açıklanıyor;

Emniyet Teşkilatında toplamda 11 bin 449 polis memuru kadrosu bulunuyor. Bu kadrolardan bin 153 adeti merkezde, 10 bin 296 adeti ise taşra da görevlendiriliyor. Polis Meslek Yüksek Okulların Polis Eğitim Merkezlerinde ise toplamda 14 bin 528 öğrenci bulunuyor, bu öğrencilerin 3 bin 528'i Polis Meslek Yüksek Okullarında, 11 bini ise Polis Eğitim Merkezlerinde bulunuyor. Ayrıca eğitim merkezlerinde 2016 yılında mezun olacak öğrenciler ve 2016 yılı içerisinde Polis Eğitim Merkezlerine ve Polis Meslek Yüksek Okullarına 10 bin öğrenci alımı planlanıyor. Bu bağlamda Emniyet Genel Müdürlüğüne ait mevcut polis memuru kadrosu yetersiz kalacaktır.

Bundan dolayı kanun tasarısı ile Emniyet Genel Müdürlüğünün Taşra Teşkilatında görevlendirilmek üzere 15 bin polis memuru unvanında kadronun ihdas edilmesi öngörülmüştür.