Anasayfa MESLEKİ KONULAR Polis merkezlerinin yüzde 98'ine işkence iddialarına karşı kamera takıldı

Polislik Sınavı, Polislik, Polis Haber, POMEM, PMYO, Komiserlik

27
Nisan
2017

ne demek nedir kimdir com

Polis merkezlerinin yüzde 98'ine işkence iddialarına karşı kamera takıldı

Toplumun her kesiminin güvenlikle ilgili talep ve beklentilerini karşılayan ve vatandaşın ilk müracaat kapısı olan polis merkezlerinin yüzde 98'ine kamera yerleştirildi. Amaç, polis merkezlerinde işkence iddialarına karşı önlem almak.

Ülke genelinde bin 320'ye ulaşan sayısıyla işlevsel bir konuma sahip polis merkezlerinin sunduğu hizmetin kalitesi, vatandaşların güvenlik memnuniyetini sağlamada ve polis imajının güçlendirilmesinde en önemli etkenlerden. Bu gerçekten hareketle İçişleri Bakanlığı tarafından 2009 yılında ilan edilen 'Polis Merkezleri Yılı' kapsamında yapılan çalışmalara 2010 yılında da devam edildi.

Polis merkezlerinde, vatandaş ile polis arasındaki diyaloğun şeffaflık içinde olması, ortaya atılan işkence ve kötü muamelenin önüne geçilmesi için İçişleri Bakanlığı kameralı sisteme geçti. 2009 ve 2010 yılları içerisinde; polis merkezlerinin fiziki şartlarının iyileştirilmesi ve ihtiyacı olan techizat, malzeme ve araçların alımı için 81 milyon 248 bin TL harcandı. Polis merkezlerinin yaklaşık yüzde 98'i kamera sistemleriyle donatıldı. 34 polis merkezinin inşaatına başlandı, bunlardan 15'i tamamlanarak hizmete açıldı, 19'unun inşaatına ise devam ediliyor. Bin 154 polis merkezinin de bakım ve onarımı yapılarak tefrişatı yenilendi.

TOPLUMSAL OLAYLARA KARŞI 9 BİN ÇEVİK KUVVETE EĞİTİM

Ayrıca, Emniyet Genel Müdürlüğü, 81 ilde 2010 yılı içerisinde yasa dışı olarak düzenlenen 793 etkinliğe müdahale etti. Müdahaleler esnasında zaman zaman yaşanan olumsuzlukların önlenmesi ve tekrar etmemesi amacıyla 16 farklı konuda 8 bin 992 çevik kuvvet personeli hizmet içi eğitime tabi tutuldu.