Anasayfa ÖZEL HAREKAT Özel Harekât sahneye çıkarken yapılması gerekenler-1

Polislik Sınavı, Polislik, Polis Haber, POMEM, PMYO, Komiserlik

27
Nisan
2017

ne demek nedir kimdir com

Özel Harekât sahneye çıkarken yapılması gerekenler-1

Özel Harekât sahneye çıkarken yapılması gerekenler-1
Çatışma ve pusu zamanı geldiğinde teröriste aynı taktik manevralarla karşılık verebilme iktidarındaki Polis Özel Harekât Daire Başkanlığı nihayet sahaya sürülecek.

Ama hükümet şunu unutmamalı.

Özel Harekâtçılar'ı eskisi gibi ayağında prangalarla, askerin kontrolünde ve yetersiz mevzuatla sahaya sürerseniz beyhude kürek çekmiş olursunuz.

Zira Özel Harekâtçılar hiçbir zaman tam inisiyatif ve operasyon iktidarıyla sahada görev yapmadı.

Her seferinde askeri birimlerin hâkimiyeti ve yönlendirmeleri altında görev yaptılar.

Hiçbir zaman teröristle mücadelenin asli aktörleri olmadılar.

Türkiye'nin %8'i olan polis bölgeleri dışına askeri makamlardan izin gelmediği sürece çıkamadılar.

Jandarma bölgesi ise memleketin %92'isini oluşturuyor.

Dağlar ve kırsal, askeri makamların etkinlik alanı içinde.

Diğer yandan Özel Harekât Daire Başkanlığı'nın aktive edilip güçlendirilmesi MHP lideri Bahçeli'nin "TSK'nın terörle mücadelesinin başarısız olduğunu kabul etmek" söylemleriyle de açıklanamaz.

Zira elastikiyet kabiliyeti yüksek ve hiyerarşik silsilenin gevşek olduğu, bireysel inisiyatif kullanma melekesi gerektiren özel savaşın (gayrinizami harp) gerilla harbi sahasında TSK'nın bekleneni veremediği açıktır.

Sorun TSK'nın değil Türkiye'nin prestiji meselesidir.

TSK nasıl bu millet için varsa, EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) ve Özel Harekât Daire Başkanlığı da bunun için vardır.

Doğal olarak her birim kendi ihtisas alanında daha başarılı sonuçlar alacaktır.

Hükümet Özel Harekât sürecinde başarılı sonuçlar almak istiyorsa, "Genelkurmay ne diyor" saplantısı içinde olmadan radikal düzenlemeleri hayata geçirmek zorundadır.

Bu minvalde;

1- Özel Harekâtçılar, polis bölgesi dışında operasyon yapamamaktadırlar.

Bu noktada 5442 Sayılı İller İdaresi Kanunu'nda ve polisle ilgili kanunlarda gereken değişiklikler yapılmalı, Özel Harekât'ın jandarma bölgelerinde de operasyon yapabilmesi sağlanmalıdır.

2- Kendileri de her defasında ifade ettiği üzere Özel Harekâtçılar düzenleyeceği operasyonlarda askeri makamların emir komutasından çıkarılmalı, EGM ve Özel Harekât Daire Başkanlığı'nın inisiyatifinde hareket etmelidirler.

Asayiş Kolordu Komutanı veya Bölge Komutanlığı gibi makamların kontrolünde sahaya sürülecek bir Özel Harekât olgusundan istenen neticelerin alınması beklenmemelidir.

3- Özel Harekât Daire Başkanlığı'nın istediği ağır silahlar, teknik teçhizat, termal kamera, makineli tüfek raptedilebilen shortland ve panzer eksikleri giderilmelidir.

Özellikle; Özel Harekât timleri, terörist grupla sıcak temasın yaşanacağı ve yaşandığı bölgeye seri intikal için, askeri makamlardan nakliye helikopteri beklememeli, kendi nakliye helikopterlerini kullanabilmelidir.

Bunun için EGM'nin süratle nakliye ve saldırı helikopteri alabilmesi gerekmektedir.

Kadir Sarmusak olayından sonra polis Özel Harekât timleri çatışma noktasına intikal ederlerken, bazı askeri birimlerin "yol güvenliği" adı altında tankla yollarını kestikleri ve engelledikleri tüm Özel Harekât camiasında bilinen bir konudur.

Teröristle mücadele bir iç güvenlik sorunu olduğu için asli yönlendirici aktör EGM ve Özel Harekât Daire Başkanlığı olmalı, TSK talep edildiği şekilde destek konumunda bulunmalıdır.

4- MİT'in bundan sonra EGM'yle anlık istihbarat paylaşımına gideceği söylenmektedir ki, bu düzenleme yetersizdir.

TSK bünyesindeki Heron'lar iç güvenlik için kullanılmaktadır.

Ama görüntü alınmasına rağmen, KKK 2. Ordu Kurmay Başkanlığı'nın izni olmadan kimse hatta Hava Kuvvetleri bile nokta vuruşu yapamamaktadır.

İç güvenlik tüm modern dünyada polisin görev ve yetki sahasıdır.

Öncelikle EGM'nin bölge kırsalındaki terörist hareketliliği tespit edebilmesi için insansız hava aracı alabilmesi sağlanmalıdır.

Ancak bu alımlar gerçekleşene kadar, TSK'daki İHA ve Heron görüntülerinin anında EGM İstihbarat Daire Başkanlığı'na düşmesi, bu konudaki operasyon inisiyatifinin EGM ve Özel Harekât Daire Başkanlığı'nca kullanılması gerekmektedir.


***


Özel Harekât sahneye çıkarken yapılması gerekenler-2


Sadece terörizmle mücadelede değil, teröristle silahlı mücadelede de sivil inisiyatif güçleniyor diye rahatsız oluyorlar.

Kim bunlar?

Başta CHP'liler ve orduyu totem haline getirip hangi hal ve şartta olursa olsun "Orduya sadakat şerefimizdir" diyenler.

"Alternatif ordu kuruluyor" hezeyanında bulunanlar, ABD'nin ve İngiltere'nin çok sayıda "alternatif ordu"ları olduğunu biliyorlar mı?

30 yıldır kucağımıza verilen şehitlerden bağrımız kanla doldu umurlarında değil.

Tuhaf ki, PKK'yı dize getirecek formüllerden ve işin uzmanlarının sahaya inmesinden neden BDP'liler gibi CHP ve MHP de rahatsız oluyor?

30 yıldır perestiş ettikleri Genelkurmay'ın bir iç güvenlik sorunu olan terör sahasındaki tekeli sakın kırılmasın ama varsın çocuklarımız ölmeye devam etsin öyle mi?

Biz kaldığımız yerden devam edelim yapılması gerekenlere.

1- Sıcak çatışmaya girecek birimler mutlaka sivil otoritenin tam kontrolünde olmalıdır. Bu itibarla sivillerin tam denetimi ve kontrolünde olan Özel Harekât Daire Başkanlığı lider konumda olmalı, askeri birimler Özel Harekât'ın talebine göre destek vazifesini icra etmelidir.

Bu noktada Kara Kuvvetleri'nde hiçbir inisiyatif olmamalıdır.

İtalya ve Fransa'da olduğu gibi, Jandarma'nın Genelkurmay'la özlük seviyesinde dahi hiçbir bağlantısı kalmamalı, tayin ve terfi dâhil tüm istikballeri İçişleri Bakanlığı'nın inisiyatifinde olmalıdır.

2- İnsan hakları ihlalleri açısından kaygı duyulması yersizdir zira Özel Harekât'ın görev alanı sıcak çatışma bölgesidir.

Bu minvalde Özel Harekât'a toplumla muhatap olması gereken görevler verilmemelidir. Kendilerinin istekleri de bu yoldadır.

Özellikle yerli yersiz futbol maçları, karakol koruma ve toplumsal olaylar gibi görevlere Özel Harekâtçılar'ın görevlendirilmesi yanlıştır.

Özel Harekâtçılar, il emniyet müdürlerinin emrinde değil, doğrudan Daire Başkanlığı inisiyatifinde görev yapmalıdır.

3- Teröristler polis telsizlerini dinleyebildiği halde Özel Harekâtçılar'ın terörist haberleşmesini takip edebilen telsizleri mevcut değildir.

Özel Harekâtçılar'daki telsizlerin bataryaları daha araziye çıktıklarında bitmektedir.

Bu noktada hükümet Özel Harekâtçılar'ın kriptolu yeni sistem telsizlerle donanımını sağlamalıdır.

4- Özel Harekâtçılar'dan asker gibi günlerce arazide kalıp arazi tarama faaliyeti içinde olması beklenmemeli.

Terörist grubun görüntüsü ve intikali haber alındığında, doğrudan temas noktasına nakliye helikopteriyle Özel Harekâtçılar'ın indirilmesi gerekmektedir.

5- EGM içinde Özel Harekât tazminatının istihbarat, güvenlik veya terör şubelerinin aldığı tazminattan bir farkı yoktur.

Sabaha çıkacağı belli olmayan bir çatışma timinin tazminatları cazip hale getirilmeli, görev teşvik edilmelidir.

6- Hedef arazi bölgesindeki tüm hareketlilikleri ve sesleri alabilen sabit Askarat cihazlarının portatif hale getirilmesi sağlanmalı ve Özel Harekâtçılar'ın kullanımına tahsis edilmesi gerekmektedir.

7- Teröristler eskisi gibi sadece dağda ve mağaralarda yaşamamaktadır.

Ölü ele geçen bayan teröristlerin oldukça bakımlı ve ojeli oldukları gözlenmiştir.

Şimdilerde terör eylemlerini yapanlar çoğu zaman şehirlerden araçla dağa çıkmakta ve eylemi yaptıktan sonra yola inip araçla uzaklaşmaktadırlar.

Bu konu emniyet birimlerindeki görüntülerle sabittir.

Silvan saldırısını yapanların da araçlara binerek kaçtıkları anlaşılmaktadır.

Teröristlerin geçiş yapabildiği ve süratle intikali zor olan bazı kritik noktalarda yasak bölge uygulaması yapılmalıdır.

KCK davasının ne derece doğru bir dava olduğu bir kez daha ortada değil mi?

8- Sadece Launcher bomba atar ve tüfek bombaları olan Özel Harekâtçılar'ın, 28 Şubat sürecinde alınan havanları geri iade edilmeli, eskimiş M-16 silahlar yerine lazer sistemli yeni otomatik tüfeklerle donanımı sağlanmalıdır.

Özel Harekâtçılar'ın da uyumlu çalıştıklarını söyledikleri ÖKK'ya bağlı Bordo Bereliler'in hepsinin kasklarında gece görüş raptedilmiş durumdadır.

Aynı sistem ve noktalayıcılarla Özel Harekâtçılar'ın donanımı temin edilmelidir.

 Son Güncelleme ( Cumartesi, 30 Temmuz 2011 12:05 )