Anasayfa ÖZEL HAREKAT Özel Harekatın Kavaklı'daki Müthiş Başarısı

Polislik Sınavı, Polislik, Polis Haber, POMEM, PMYO, Komiserlik

28
Mayıs
2017

ne demek nedir kimdir com

Özel Harekatın Kavaklı'daki Müthiş Başarısı

PKK’nın, Hakkari’deki Kavaklı ve Şırnak Kato Dağı’ndaki kampları 8 gün süren operasyonla yerle bir edildi.

Terör Örgütü PKK'nın yurt içindeki yapılanmalarına karşı süren operasyonlarda, örgütün efsanevi ve dokunulmazlığı temsil eden Kavaklı Kampı yok edildi. Bugüne kadar operasyon yapılmayan içinde tripleks mağaralar dahil örgütün lojistik yapılanmasının ve 500 teröristin bulunduğu kamptan geriye fotoğraftakiler kaldı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin aylardır sürdürdüğü çalışma sonrası bölge halkının üzerinde korku iklimi oluşturan Kavaklı Kampı yerle bir edildi. Kampa yönelik operasyon için 14 ayrı planı yapıldığı ve 15 gün önce de Valiliğin emriyle kampa yakın köylerin ve yaylaların boşaltıldığı öğrenildi. Örgütün operasyonu haber aldığı ve helikopterin inecekleri yerlerle birlikte askerin kampa karadan gelebileceği noktaları mayınlamalarına rağmen operasyon zayiat verilmeden başarıyla gerçekleştirildi.

ÜÇ KATLI MAĞARALAR

7 gün sürdürülen hava harekâtının ardından kampa karadan bin 500 profesyonel askerle giren Türk Silahlı Kuvvetleri Kavaklı Kampı'nda 3 katlı çok sayıda mağaralarla karşılaştı. 11 ayrı mağaranın yer aldığı bölgede sığınakların iş makineleriyle oyularak yapıldığı tespit edildi. Mağaralarda çok sayıda mekap ayakkabı, telsiz ve bomba yapılımda kullanılan çok sayıda mühimmatla birlikte kablolar ele geçirildi. Özellikle bazı mağaralarda ise internet bağlantılı diz üstü bilgisayarlar ile birlikte korsan film cdleri bulundu. Çok sayıda kitap ve dokümanların da yer aldığı kampta akü ve piknik tüplerinin de yer aldığı görüldü. Bunlar arasında üç katlı tripleks mağara, yer altı barınakları, sorgu odaları, hücreler, tıbbi malzeme ve yüzlerce kilo gıda maddesi bulunuyor. Operasyon sonrası panik halde dağılan örgüt mensuplarının bıraktığı mühimmata da el konuldu. Taşınamayacak durumda olan mühimmat uzman ekip tarafından imha edildi.

OPERASYONDA SIFIR ZAİYAT

PKK terör örgütüne ait Kavaklı kampında bulunan 11 ayrı sığınağın operasyon öncesinde boşaltılarak kaçtıkları tespit edildi. Askerin operasyon için Valiliğe bilgi vererek köylerin ve yaylaların boşaltılmasını istemesi üzerine örgüt mensupları operasyonları haber aldığı ve çoğunun kampları boşalttığını söyledi. Askeri yetkili özellikle arama tarama sırasında sığınakların ve kampın civarlarına mayınlar döşendiğini ve teröristlerin önlem aldıklarını belirtti. Kampın etrafında yer alan tuzak mayınlara rağmen operasyonlarda zayiat verilmediği öğrenildi.

ÖZEL HAREKÂT İLK KEZ ARAZİDE

Aylardır tartışılan ve araziye çıktı çıkacak denilen Polis özel harekat da ilk kez Kavaklı Kampı operasyonunda araziye çıktı. Yaklaşık Jandarma ve Polis Özel harekattan 60 personel görevlendirildi. Operasyonda takviye olarak geride tutulan özel harekat birlikleri operasyonun son günlerine doğru karadan kampın bulunduğu mağaralara kaydırıldığı öğrenildi.

UYDUDAN NOKTA TESPİTİ

Operasyonda PKK’nın Kato, Kavaklı, Yoncalı, Armutlu, Çeltik ve Beytüşşebap bölgelerinde bulunan sığınak ve mağaralarına girildi. Hakkari Piyade Tugay Komutanlığı tarafından, 8 gece boyunca PKK’ın sığınak ve mağaraları bombalandı. Operasyonu Bolu Dağ Komando ve Jandarma Özel Harekat Birlikleri ve ilk kez kırsala çıkan Polis Özel Harekat Birlikleri gerçekleştirdi. Uydu ve Heron görüntülerinin yardımıyla önceden belirlenen hedefler bombalandı. Polis Özel Harekat Birlikleri ile Jandarma Özel Harekat Birlikleri’nin de arka taraftan gelebilecek tehlikelere karşı gerideki Davultepe mevkiinde konuşlandığı ve operasyon timinin güvenliğini sağladığı öğrenildi.

MAĞARADA BAŞSIZ 2 PKK’lı

Operasyonlarda 4 PKK’lının sağ olarak ele geçirildiği belirlendi. Gözaltına alınan vemahkemeye çıkarılan 4 terör örgütü mensubundan 3’ünün tutuklanarak cezaevine konulduğu birinin ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı öğrenildi. Ayrıca mağaralarda infaz edildiği düşünülen 2 teröriste ait başsız ceset bulundu. Örgütte psikolojik çöküntümeydana getirmesi beklenen operasyonlar sonrasında, PKK’lıların telsizden ‘onlarca kaybın olduğu’ şeklinde konuştuğu tespit edildi. Operasyonda, PKK’lılara ait çok sayıda Kaleşnikof ve şarjör ile dürbün, tabanca, telsiz, bomba yapımında kullanılan mühimmat ile kablonun yanı sıra, örgüt üyelerinin kıyafetleri ve kullandıkları Mekap ayakkabılar mağaralarda bulundu. Telefon, radyo, laptop ve internete bağlanmak için cihazların yanı sıra çok sayıda yağ tenekesi, un, şeker çuvalları ve tüpler de ele geçirildi.

ALTERNATiFLi PLAN

Terör ör gütü PKK için stratejik bir öneme sahip olan Kavaklı kampına yönelik ilk kez bu çapta bir operasyonun düzenlendiği belirlendi. Teröristler, sınıra 30 kilometre mesafede ve kolaylıkla kent merkezine sızabildikleri Kavaklı üzerinden Hakkâri halkına baskı yapıyor du. Örgütün halk arasındaki anlaşmazlıkları çözmek için kur duğu sözde mahkemeler ile yargılama, infaz ve sorgu işlerini yürüttüğü yer olan Kavaklı üzerinden kente giren PKK’lılar, esnaftan da ‘vergi’ adı altında haraç topluyordu. Güvenlik güçlerinin tüm bu olumsuzluklar nedeniyle kampa operasyon için uzun zamandır bir çalışma yürüttüğü öğrenildi.14 aydır süren çalışma sonucunda oluşturulan birkaç ayrı plan ile kampa baskın yapıldığı belirtildi. Olası aksaklık veya gelişmelere göre oluşturulan farklı stratejik planlarla, operasyonun başarıyla tamamlandığı öğrenildi.

MAYINA KARŞI KiRPi’YLE SEVK

Sınıra yakın kamplar ile helikopterlerin inmesi muhtemel düzlük alanları, kara birliklerine karşı mayınladığı öğrenilen PKK’lılara karşı özel bir harekât tarzı izlendi. Birlikler, operasyon alanına mayına karşı dayanıklı Kirpi araçlarıyla sevk edilerek mayın taramasıyapıldı ve olası bircan kaybı ve yaralanmanın da önüne geçildi. Kayıp vermeden başarıyla tamamlanan operasyonda, PKK’lılarla çatışmaya giren Bolu Dağ Komando Birliği’nde görevli 3 uzman çavuşun hafif şekilde yaralandığı öğrenildi. Tugay Komutanı’nın da birliğinin başında operasyonu yönettiği belirtildi. Güvenlik güçlerinin yaklaşık 1500 kişilik bir güçle operasyonu gerçekleştirdiği öğrenildi.

Bugün - Yeni Şafak