Anasayfa POLİS AKADEMİSİ Polis Koleji ve Polis Akademisi iddiaları Meclis'e taşındı

Polislik Sınavı, Polislik, Polis Haber, POMEM, PMYO, Komiserlik

28
Mayıs
2017

ne demek nedir kimdir com

Polis Koleji ve Polis Akademisi iddiaları Meclis'e taşındı

Eski İçişleri Bakanı ve MİLAD Partisi kurucuları arasında yer alan Ordu Bağımsız Milletvekili İdris Naim Şahin, yeni güvenlik paketi ile kapatılacak olan Polis Koleji ve Polis Akademisiyle ilgili Meclis'e bir soru önergesi verdi.

Şahin soru önergesinde, Polis Koleji ve Akademisi daha kapatılmadan, yani yasa çıkmadan öğrencilerin zorla izne gönderilip gönderilmediğini sordu.

İşte İdris Naim Şahin'in Polis Koleji ve Polis Akademisiyle ilgili soru önergesi;

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne 24.11.2014 tarihinde gönderdiğiniz ve kamuoyunda güvenlik reform paketi olarak bilinen yasa tasarısı içerisinde ülkemizin ve emniyet teşkilatının en gözde kurumlarından olan POLİS KOLEJİ ve POLİS AKADEMİSİ’ nin kapatılacağına dair düzenlemeler bulunmaktadır.

Yüce Meclise yasa tasarısı yeni sevk edilen bir düzenleme daha yasalaşmadan, Polis Akademisi ve Polis Koleji öğrencilerinin, eğitim-öğretim dönemi devam etmekteyken valizleri ellerine verilerek zorla, adeta zorbalıkla, zorunlu izin adı altında evlerine gönderildiği bilgisi edinilmiştir.

Bu husus doğru mudur?

Yasal düzenlemesi olmayan bir konuda yasa varmış gibi hareket edip, öğrencileri kışın ortasında okullarından zorla çıkarmayı, onları yıllardır emek verdikleri ve hayallerini süsledikleri eğitim yuvasından mahrum etmeyi hangi demokrasi, hukuk, ahlak ve insani değerlerle izah ediyorsunuz?

Polis Teşkilatının kuruluşunun 170. yılında, Polis Akademisi ve Polis Koleji’nde öğrencileri ve öğretim üyelerini hedef alan insanlık ve ahlaki değerlerle bağdaşmayan, yukarıda ifade edilen uygulamalardan, bu ülkenin Başbakanı olarak haberiniz var mıdır?

Bu konuda İçişleri Bakanınıza bir talimatınız oldu mu?

Yasal düzenlemesi olmadan Polis Koleji ve Polis Akademisi öğrencilerinin okullarından zorla gönderildiği bir uygulamanın dünyada başka bir örneği var mıdır?

Kendilerini eğitmek taaahüdüyle yurtdışından kabul edip, Türkiye olarak Polis Akademisinde okuttuğumuz yüzlerce misafir öğrencinin ülkelerine karşı nasıl bir Türkiye açıklaması yapılacaktır?

Yıllardır övünçle tekrarlanan başka ülkelere “model olan ülke Türkiye” iddiasından kastettiğiniz, önce Anayasal hukuku çiğneyip, sonra da yasal zemin ve uygunluk oluşturmak mıdır?

Bu uygulamanın evrensel hukuk normlarında yeri nedir?

Bir bilim insanı kimliğiniz dikkate alındığında, Polis Akademisi ve Polis Koleji’nin kapatılmasına yönelik hazırlanan yasanın, sizce bir bilimsel dayanağı ve toplumsal talebi var mıdır?

Polis Akademisinde verilmekte olan 4 yıllık ve üzeri eğitim sistemini lağvederek, yerine ihdas edilmek istenen kısa süreli eğitimin güvenlik hizmetlerinde neden olabileceği aksaklıklar, zafiyetler ve sorunlarla ilgili bilimsel araştırma yapılması yönünde bir talimatınız oldu mu?

Bu anlayış ve uygulamanın devamında, Dışişleri Bakanlığı’ nın tarihi insan kaynağı olan Siyasal Bilgiler Fakültesi ( Mekteb-i Mülkiye )’ nin, askeri liseler ( Kuleli Askeri Lisesi gibi ) ve Harp Okullarının kapatılması planı da var mıdır?