Anasayfa İLK-ORTA ÖĞRETİM Sürekli yinelenen 'ders çalış' talimatı öğrencileri strese sevk ediyor

Polislik Sınavı, Polislik, Polis Haber, POMEM, PMYO, Komiserlik

27
Nisan
2017

ne demek nedir kimdir com

Sürekli yinelenen 'ders çalış' talimatı öğrencileri strese sevk ediyor

Sürekli yinelenen 'ders çalış' talimatı öğrencileri strese sevk ediyorLisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ile Yüksek Öğretime Geçiş (YGS) sınavlarına öğrencilerin yoğun tempoda hazırlandıklarını belirterek, bu süreçte ailelerin dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Öğrencilerin sınavlarda başarılı sonuçlar alması için anne babalara büyük görevler düştüğünü ifade eden Kaplan, sürekli yinelenerek söylenen 'ders çalış' talimatının öğrencileri strese sevkedip, bunalttığını kaydetti.

Başarıyı, gencin var olan potansiyelini en üst seviyeye çıkartmak olarak tanımlayan Kaplan, mevcut potansiyelin ortaya çıkarılmasında öğrencinin istekleri ve gayretleri yanında, ailenin de bir takım sorumlulukları olduğunun altını çizdi.

Öğrencilerin, anne-babalarının kendisine sürekli 'çalış' demesinden son derece rahatsız olup buna karşı olumsuz tepki geliştirdiklerini vurgulayan Kaplan, ''Öğrenciler, ders çalışmaya teşvik edilirken üsluba dikkat edilmesi, bunu başarabilecek potansiyelin kendisinde var olduğunun belirtilmesi ve güven verilerek teşvik edilmeleri gerekmektedir. Öğrencinin, öğretmenlerini tanıyan, dersleri ve öğretmenleri hakkında çocuğuyla konuşan anne-baba, çocuğun karşılaştığı sorunlar hakkında geç kalmadan bilgi sahibi olmalı, sınavı hayatın en önemli olayı gibi yansıtmamalıdır." dedi.

"Aileye düşen, gencin ilgilerini, yeteneklerini bilerek gerçekçi hedefler vermeleri, konuyla ilgili önderlik yapmalarıdır." diyen Giresun İkbal FEM Dershaneleri Genel Müdür Yardımcısı Erkan Kaplan, gençlerle iletişimde rahat olunması, duyguları ve düşüncelerinin anlamaya çalışılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Giresun İkbal FEM Dershaneleri Genel Müdürü Levent Uysal da her ebeveynin çocuklarının başarılı olmasını istediğini, ancak ders başarısının öğrenciliğin ilk yıllarından itibaren öğretmen, öğrenci ve veli üçgeninde sağlanacağını hatırlattı.cha